Współpraca z biznesem
Nasi partnerzy
Bayer CropScience
Bayer CropScience jest liderem w zakresie ochrony roślin, biotechnologii i higieny sanitarnej. Zajmuje wiodąca pozycję na rynku insektycydów, herbicydów, fungicydów i zapraw nasiennych, oferując najpełniejszą paletę środków ochrony roślin. Spośród firm z branży rolniczej Bayer CropScience ma jeden z największych i najbardziej zaawansowanych programów badawczych.
New Holland
New Holland oferuje producentom upraw rynkowych, hodowcom inwentarza żywego, firmom usługowym, hodowcom winorośli i profesjonalistom zajmującym się pielęgnacją nawierzchni trawiastych łatwe w obsłudze ciągniki, maszyny żniwne i sprzęt do załadunku/rozładunku: ponad 80 linii produktowych i ponad 300 modeli. Firma łączy najszerszą na świecie ofertę sprzętu rolniczego z efektywnym wsparciem w zakresie części i usług (Parts and Service) serwisowych oraz z szeroką gamą dostosowanych do potrzeb klientów usług finansowych świadczonych przez specjalistów od rolnictwa.
Inventor
INVENTOR jest znanym w kraju i na Węgrzech producentem maszyn i urządzeń rolniczych, głównie przetrząsaczo-zgrabiarek do siana zawieszanych i przyczepianych oraz rozdrabniaczy tarczowych do drewna.
W maju 2014r. podpisano porozumienie o współpracy którego zadaniem jest m.in. wspólne prowadzenie badań z udziałem potencjału kadrowego i technicznego obu stron nad nowymi innowacyjnymi maszynami i urządzeniami.
Ze względu na zainteresowania naukowe pracowników, m.in. projektowanie systemów sterowania wykorzystujących sterowniki PLC i panele HMI, Katedra Podstaw Inżynierii i Energetyki blisko współpracuje z firmami z branży automatyki przemysłowej. Naszymi Partnerami są m.in. LAB-EL Elektronika Laboratoryjna, Proface, Schneider, Siemens, Multiprojekt Automatyka, Elmark Automatyka. Współpraca dotyczy zarówno obszaru dydaktycznego jak i badawczego. Podejmowane są wspólne działania takie jak: organizacja praktyk studenckich, prelekcji, warsztatów i szkoleń, wypożyczanie sprzętu do badań naukowych, analiza złożonych problemów związanych z układami regulacji PID.
Katedra Podstaw Inżynierii i Energetyki od wielu lat współpracuje z firmą Siemens, która umożliwia pracownikom i studentom dostęp do nowoczesnych rozwiązań technicznych m.in. w zakresie automatyki przemysłowej i systemach automatyki stosowanych w inteligentnych budynkach.
Pracownicy katedry od trzech lat ściśle współpracują z P.P.H.U. ReBaNo w zakresie opracowania nowoczesnych konstrukcji urządzeń chłodniczych. Wynikiem współpracy jest projekt pt.: Wysokowydajna podkrytyczna sprężarkowa pompa ciepła zasilana czynnikiem ekologicznym” finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju opiewający na łączną kwotę ponad 4.700.000PLN.
Od roku pracownicy katedry współpracują z firmą Edison Energia, będącą liderem w branży instalacji fotowoltaicznych. Owocem niniejszej współpracy jest pilotażowa instalacja fotowoltaiczna znajdująca się na terenie Instytutu Inżynierii Mechanicznej umożliwiająca prowadzenie badań eksploatacyjnych oraz na najwyższym poziomie kształcenie studentów w zakresie budowy, zasady działania, montażu, eksploatacji i serwisu instalacji fotowoltaicznych.
Katedra współpracuje również z firmą EcoSolar Dorota Półtorak z którą w ramach konsorcjum realizuje w ramach programu „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” BIOSTRATEG finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projekt badawczo rozwojowy pt. ”Nowe technologie eko-energetyczne dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i niskoemisyjnej produkcji rolnej”, którego tematem przewodnim jest opracowanie hybrydowego systemu energetycznego bazującego na współpracy sprężarkowej pomy ciepła, instalacji fotowoltaicznej, siłowni wiatrowej oraz magazynu energii.
Ponad dziesięć lat temu Katedra Podstaw Inżynierii I Energetyki rozpoczęła współpracę z firmą WOLF Technika Grzewcza. W ramach współpracy studenci kierunku Technologie Energii Odnawialnej mają możliwość odbywania zająć praktycznych w salach szkoleniowych firmy Wolf, w zakresie budowy, zasady działania, montażu, eksploatacji i serwisu nowoczesnych urządzeń grzewczych, chłodniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Wychodząc na przeciw aktualnemu zapotrzebowaniu rynku techniki grzewczej pracownicy katedry podjęli współpracę z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Kominki Polskie oraz z Cechem Zdunów Polskich. W ramach współpracy prowadzone będą badania dotyczące nowoczesnych konstrukcji pieców, kominków i piecokominków mających na celu poprawę efektywności spalania suchego drewna będącego jednym z najbardziej obecnie dostępnych ekologicznych paliw oraz ograniczenie emisji pyłów powstających podczas spalania drewna.
Katedra podpisała list intencyjny z Wydziałem Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, Polską Radą Pelletu, Polską Korporacją Techniki Sanitarnej Grzewczej Gazowej i Klimatyzacji, Cechem Zdunów Polskich, Stowarzyszeniem Kominki Polskie.