Innowacyjny projekt „CleanField” w Instytucie Inżynierii Mechanicznej SGGW

W Instytucie Inżynierii Mechanicznej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie realizowany jest nowatorski projekt „CleanField”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Celem projektu jest opracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie odkamieniania pól uprawnych oraz ocena wpływu tych działań na jakość i wielkość plonów, a także strukturę gleby.

Zespół badawczy, kierowany przez dr hab. inż. Karola Tuckiego, wraz z dr hab. inż. Tomaszem Nowakowskim oraz prof. dr hab. inż. Leszkiem Mieszkalskim, prowadzi projekt w konsorcjum z firmą Perpetuum. Całkowity budżet wynosi 1 477 157,00 zł.

W ramach projektu opracowano pełną dokumentację techniczną modernizacji maszyny do zbierania kamieni produkcji firmy Husarya. Zmodernizowana maszyna umożliwia skuteczniejsze i bardziej precyzyjne oczyszczenie pól z kamieni, co znacząco usprawnia prace polowe, poprawiając jakość plonów i zwiększając ich wielkość. Dodatkowo, urządzenie chroni inne maszyny rolnicze przed uszkodzeniami spowodowanymi przez kamienie, co przekłada się na większe bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie.

Zasada działania maszyny opiera się na gromadzeniu kamieni, które trafiają do specjalnego bębna, gdzie są dokładnie czyszczone i przygotowywane do sprzedaży. Oczyszczone kamienie mogą być wykorzystane m.in. w branży budowlanej.

Obecnie trwają testy polowe prototypu, a zakończenie projektu zaplanowano na grudzień 2024 roku.

Zespół badawczy przy zbieraczu kamieni firmy Husar