Laboratorium Badań Biomasy
Stanowisko do badania uzysku oraz dynamiki wytwarzania biogazu i biometanu z surowców pochodzenia rolniczego.
Stanowisko dysponuje 72 reaktorami zgodnymi z normą VDI 4630 (2015), co pozwala na zbadanie 22 substratów w jednej serii badawczej.
Analizator składu gazu GasData GFM 406. Pozwala na badanie składu gazu analizatorem w zakresie stężenia metanu (0-100%), dwutleneku węgla (0-100%), siarkowodoru (0-10000 ppm) i wodoru (0-2000 ppm).
Laboratorium obróbki nasion drzew i krzewów leśnych
W laboratorium obróbki nasion można przeprowadzać i badać proces łuszczenia szyszek drzew iglastych oraz ocenić jakość pozyskanych nasion, określając ich przydatność do wysiewu.
Laboratorium wyposażone jest w suszarkę z wymuszonym obiegiem powietrza, zestaw dwóch wag i wilgotnościomierz z sondą. Wszystkie przyrządy współpracują z komputerem, co umożliwia bieżącą rejestrację wyników i ich analizę. Dzięki temu zestawowi może być monitorowany przebieg łuszczenia szyszek gatunków iglastych. Pozyskane nasiona wyłuszczane są w zadanych warunkach o określonej temperaturze i wilgotności, oczyszczone (na wialni) i poddane separacji wymiarowej (na sortowniku sitowym), oceniane są na kiełkowniku typu Jacobsen. To ostatnie urządzenie pozwala określić energie i zdolność kiełkowania wyłuszczonych nasion.
Dodatkowo w laboratorium zgromadzone zostały różne gatunki szyszek i nasion drzew i krzewów leśnych oraz tablice informacyjne opisujące poszczególne elementy budowy najpopularniejszych gatunków występujących w polskich lasach. Przedstawione urządzenia i materiały są wykorzystywane w czasie ćwiczeń ze studentami.
Kalorymetr KL-12Mn
Umożliwia pomiar ciepła spalania biomasy, materiałów odpadowych i różnych niewybuchowych substancji organicznych.
Metoda pomiaru jest zgodna z wymogami Polskiej Normy. Pomiar polega na całkowitym spaleniu próbki paliwa w atmosferze tlenu pod ciśnieniem, w bombie kalorymetrycznej zanurzonej w wodzie.
Wyznaczenie ciepła spalania i obliczenie wartości opałowej jest procesem całkowicie zautomatyzowanym, a wyniki przedstawione są na ekranie komputera. Przy pomocy kalorymetru możemy nie tylko wyznaczyć wspomniane ciepło spalania, ale również wyznaczyć ciepło właściwe różnych materiałów, zarówno jednorodnych jak i stanowiących materiał złożony z różnych składników.