Laboratorium Energetyki Odnawialnej
Stanowisko pomiarów promieniowania słonecznego
W jego skład wchodzi stacja meteorologiczna (21°03’12” długości wschodniej; 52°09’37”
szerokości północnej; 130 m n.p.m.) wykonująca standardowe pomiary meteo i jest wyposażone w mierniki firmy Kipp&Zonen do pomiaru całkowitego natężenia promieniowania słonecznego w płaszczyznach:
- poziomej (pyranometr CM 11),
- eksponowanej południowo z elewacją dostosowywaną do maksymalnej wysokości Słońca w danym dniu (pyranometr CM 3),
- śledzącej ruch pozorny Słońca (składowa bezpośrednia promieniowania pada zawsze prostopadle) oraz promieniowania bezpośredniego (pyrheliometr CHP 1 wycelowany w tarczę słoneczną).
Stanowisko do badań sprężarkowej pompy ciepła w układzie woda/woda
W pompie ciepła została zainstalowana sprężarka rotacyjna, spiralna z bezstopniową regulacją wydajności oraz opcją wtrysku pary opracowana przez firmę Copeland. Na układ odbioru ciepła składa się zasobnik buforowy i opcjonalnie zasobnik ciepłej wody podłączone do skraplacza. Układy: termodynamiczny, hydrauliczny, pomiarowo – sterujący są zintegrowane w kompletny system za pomocą sterownika zarządzającego wariantami oraz nastawami parametrów pracy urządzenia. W układzie termodynamicznym przewidziano opcjonalnie włączanie:
- dodatkowego, wstępnego skraplacza działającego, jako układ odbioru ciepła z gorącego gazu,
- wymiennika ciepła stanowiącego wariant z dochładzaczem skroplonego czynnika i
przegrzewaczem odparowanego czynnika przed sprężarką, - systemu wtrysku pary EVI.
Płynną zmianę parametrów pracy układu, umożliwia sterowanie pomp wodnych z wykorzystaniem falowników, a regulacja elektrozaworów odbywa się za pośrednictwem siłowników.
Stanowisko badawcze pompy ciepła w układzie powietrze/woda
Stanowisko badawcze powstało w 2015r. we współpracy z firmą MITSUBISHI. Umożliwia testowanie pompy ciepła pracującej w układzie powietrze/woda, pod zmiennym obciążeniem cieplnym.
Stanowisko badawcze pompy ciepła w układzie powietrze/powietrze
Badania pompy ciepła pracującej w układzie powietrze/powietrze, z możliwością zmiany wydajności jednostek wewnętrznych.
Stanowisko badawcze paneli fotowoltaicznych
Stanowisko badawcze obejmuje moduły fotowoltaiczne trzech odmian: monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz cienkowarstwowe, umieszczone na konstrukcji nośnej. Konstrukcja stanowi jednocześnie układ automatycznie śledzący azymut Słońca (śledzenie jednoosiowe) poprzez wykonanie 12-stu kroków. Istnieje także możliwość manualnego ustawienia 6-ciu wartości kątów nachylenia modułów (elewacji). Instalacja fotowoltaiczna może pracować autonomicznie lub na sieć. Jest wyposażona w falowniki i układy regulacji maksymalnej mocy.
Symulator układu ogrzewania i chłodzenia budynku z możliwością magazynowania ciepła
Symulator pozwala na prowadzenie badań systemów zarządzania przepływem i wykorzystaniem ciepła w budynku z zastosowaniem magazynowania energii, w materiałach wykorzystujących przemiany fazowe (PCM). Źródłem pozyskiwania energii do ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej są kolektory płaskie i próżniowe oraz pompy ciepła.
Stacja meteorologiczna z rozszerzonym zakresem pomiarów aktynometrycznych i wiatrowych z układem rejestracji i teletransmisji danych – stanowisko terenowe
Stacja wyposażona jest w: dwa czujniki prędkości i kierunku wiatru firmy Barani MeteoWind2 (umieszczone na wysokości 6 m i 12 m), 2 pyranometry firmy Kip&Zonnen CM 3, jeden umieszczony na płaszczyźnie poziomej na wysokości 10 m, a drugi zgodnie z elewacją i azymutem płaszczyzny modułów PV (30o, 189o) na wysokości 10 m, barometr, termohigrometr, deszczomierz, rejestrator i układ transmisji danych.