Laboratorium Maszyn Rolniczych i Leśnych
Laboratorium badań narzędzi uprawowych
Laboratorium badań narzędzi uprawowych umożliwia przeprowadzenie badań zapotrzebowania energetycznego przez pełnowymiarowe narzędzia i maszyny uprawowe oraz na wizualizację realizowanego przez nie procesu roboczego.
Pozwala także na analizę zjawisk oddziaływania na glebę innych maszyn lub ich elementów roboczych, np. oddziaływanie kół maszyny czy redlic siewnika. Podstawowymi elementami stanowiska badawczego są: kanał glebowy, wózek narzędziowy, układ napędowy oraz żuraw słupowy z wychylnym ramieniem do montażu i demontażu badanych narzędzi oraz zespołu ugniatającego. Układ napędowy umożliwia ciągłą zmianę prędkości roboczej wózka w zakresie 0,1 – 7,2 km/h. Laboratorium jest wykorzystywane również do prowadzenia zajęć dydaktycznych.
Polowe laboratorium badań maszyn rolniczych
Wyposażenie laboratorium umożliwia przeprowadzenie polowych badań w zakresie:
oporów roboczych biernych narzędzi uprawowych,
zapotrzebowania energetycznego przez maszyny napędzane hydraulicznie i od wałka odbioru mocy ciągnika,
zużycia paliwa przez ciągnik,
siły kierowania ciągnikiem i maszynami samojezdnymi,
zapylenia na stanowisku pracy,
oddziaływania kół maszyn i ciągników na glebę,
jakościowej oceny pracy maszyn rolniczych,
monitorowania plonów zielonki.
Podstawowe wyposażenie laboratorium stanowi:
cyfrowy system poniarowo-rejestrujący DMCPlus, który umożliwia przeprowadzenie badań w czasie rzeczywistym z 18 torów pomiarowych,
rama pomiarowa z czujnikami tensometrycznymi do pomiaru sił w trzypunktowym układzie zawieszenia maszyn,
łącznik pośredni z czujnikiem tensometrycznym do pomiaru siły uciągu jednoosiowych maszyn przyczepianych,
momentomierze z czujnikiem prędkości obrotowej do pomiaru mocy przekazywanej przez wałek odbioru mocy ciągnika,
czujniki ciśnienia, natężenia przepływu i temperatury oleju hydraulicznego do pomiaru mocy hydraulicznej,
automatyczny kierowca do pomiaru siły kierowania,
pyłomierz PPG1,
próbnik dzielony do pobierania próbek gleby w stanie nienaruszonym firmy Eijkelkamp,
sonda stożkowa do pomiaru zwięzłości gleby,
przyrząd rejestrujący zderzenia firmy Techmark Inc do identyfikacji źródeł obić, pęknięć i innych uszkodzeń bulw w kombajnach do zbioru okopowych,
paliwomierz,
system satelitarnego pozycjonowania pojazdu typu OmniStar 3100LR12 z satelitarną korekcją różnicową do pozycji,
czujniki siły, ciśnienia i przemieszczeń do badania zjawisk zachodzących w zespołach roboczych maszyny,
ciągniki rolnicze wyposażone w źródła prądu: 12 VDC, 24 VDC i 230V/50Hz,
oraz przystosowane do zamontowania w kabinie aparatury pomiarowo-rejestrującej.
Laboratorium drgań i hałasów
W laboratorium znajduje się aparatura do pomiarów drgań i hałasu firmy Brüel & Kjær typ 2231, z modułem do oceny wpływu drgań na człowieka typ 2522 i zestawem filtrów tercjowych typ 1625.
Aparatura umożliwia dokonywanie wielokrotnych pomiarów drgań w zakresie częstotliwości od 8 do 1000 Hz w określonym odcinku czasu i rejestrowanie otrzymanych wyników w pamięci miernika. Przy pomiarach drgań wykorzystywane są akcelerometry piezoelektryczne. Aparatura pomiarowa umożliwia jednoczesną rejestrację kilku parametrów drgań:
maksymalnej wartości szczytowej (MaxP),
maksymalnej wartości skutecznej (MaxL),
minimalnej wartości skutecznej (MinL),
przyspieszenia równoważnego drgań (Aeq),
sumy geometrycznej z trzech kierunków X, Y i Z (AeqSUM)
Ten sam miernik, po wgraniu odpowiedniego programu i dołączeniu do niego filtra tercjowego umożliwia pomiar hałasu w całym zakresie częstotliwości oraz w 31 pasmach częstotliwości (tercjowych) od 20 Hz do 20 kHz i zakresie pomiarowym od 24 do 130 dB. Aparatura umożliwia równoczesny pomiar kilku parametrów hałasu:
maksymalnej wartości skutecznej (MaxL),
minimalnej wartości skutecznej (MinL),
równoważnego poziomu dźwięku, zgodnego z IEC 804 (Leq),
równoważnego poziomu dźwięku, zgodnego z IEC 804 (z całego zakresu częstotliwości 20 Hz – 20 kHz) – LeqW.
Laboratorium skrawania drewna
W laboratorium znajduje się stanowisko pomiarowe do badania wpływu różnych czynników na przebieg procesu skrawania drewna piłami łańcuchowymi.
Stanowisko to umożliwia regulację siły posuwu oraz pomiar i rejestrację następujących parametrów: czasu piłowania, siły skrawania, siły posuwu, prędkości obrotowej wału korbowego i prędkości obrotowej bębna sprzęgłowego. Ponadto umożliwia pomiar zużycia paliwa i oleju do smarowania układu tnącego oraz temperatury prowadnicy. Układ pomiarowy umożliwia dokonywanie pomiarów z częstotliwością do 300 kHz. Wyniki zapisywane są na twardym dysku komputera przy pomocy specjalnego programu, który umożliwia ich odpowiednie opracowanie.
Stanowisko wykorzystywane jest do prowadzenia prac badawczych i zajęć dydaktycznych. Studenci kończący studia przy wykorzystaniu stanowiska prowadzą badania do prac magisterskich.
Laboratorium badań silników spalinowych małej mocy
Stanowisko badawcze (hamownia silnikowa) pozwala na określenie charakterystyki zewnętrznej silników stosowanych w pilarkach przenośnych: wielkości rozwijanej mocy, momentu obrotowego i zużycia paliwa (jednostkowego i godzinowego) w zależności od jego obciążenia, zgodnie z Polskimi Normami PN 91/M-36160÷166.
Na potrzeby badań, każdorazowo można zaprogramować inny cykl pomiarowy, w trakcie którego mierzone są na bieżąco prędkość obrotowa silnika (dokładność pomiaru ±5 obr/min), moment obrotowy silnika (dokładność pomiaru ±0,5%), zużycie paliwa, temperatura spalin oraz parametry otoczenia: temperatura, wilgotność i ciśnienie.
Dane pomiarowe wyświetlane są w czasie pomiaru na panelach sterująco-rejestrujących oraz trafiają do komputera, gdzie są zapisywane i mogą być poddawane dalszej obróbce.
System pomiarowy zgodnie z Polskimi Normami przelicza rzeczywiste dane wyjściowe sprowadzając je do warunków normalnych.
Oprócz parametrów podstawowych, układ pomiarowy hamowni pozwala rejestrować również temperaturę silnika w różnych jego punktach, ciśnienie i temperaturę powietrza przed filtrem i w kolektorze ssącym gaźnika, oraz dodatkową prędkość obrotową – np. bębna sprzęgła potrzebną do określenia jego poślizgu podczas obciążania układu.
Badania pilarek możliwe do wykonania przy użyciu hamowni mogą obejmować:
określenie charakterystyki zewnętrznej i charakterystyk częściowych silników pilarek spalinowych,
ustalenie okresów eksploatacji sprzęgieł przekazujących napęd z silnika na zespół tnący,
ustalenie zmian charakterystyki silnika w wyniku zużycia podczas eksploatacji,
wyznaczenie resursów naprawczych silnika i okresu jego użytkowania.
Laboratorium pozyskiwania mleka
W laboratorium znajdują się dwa pełnowymiarowe stanowiska hali udojowej typu „tandem” firmy DeLaval, wyposażone w najnowsze urządzenia udojowe.
Stanowiskowe kontrolery doju wraz z zespołami zaworów i pulsatorami elektronicznymi umieszczone są w obudowach ze stali kwasoodpornej. Stanowiska posiadają automatyczny system zdejmowania aparatów udojowych oraz mierniki ilości mleka typu MM15. Stanowiska są zasilane podciśnieniem wytwarzanym przez pompę próżniową z pierścieniem wodnym oraz są połączone z jednostką końcową typu SR i automatyczną myjnią instalacji udojowej. Sterowanie pracą dojarni odbywa się za pomocą procesora ALPRO współpracującego z komputerem personalnym wraz z oprogramowaniem ALPRO Windows. Zastosowanie centralnego procesora umożliwia zmianę parametrów pracy dojarni. Na stanowiskach można przeprowadzać pomiary parametrów pracy dojarni według wymagań norm ISO, przy użyciu najnowszych urządzeń pomiarowych.
W laboratorium można przeprowadzać badania pomp próżniowych, aparatów udojowych, pulsatorów i regulatorów podciśnienia. Laboratorium umożliwia zapoznanie studentów z techniką pomiaru parametrów pracy dojarek z wykorzystaniem testera wydajności VPR 100 firmy DeLaval. Laboratorium jest wykorzystywane również do prowadzenia zajęć dydaktycznych.
System VMS z robotami udojowymi DeLaval
Składa się z robotów udojowych (jednostek udojowych), układu zasilania podciśnieniem wyposażonego w pompę próżniową DVP-F 900 napędzaną silnikiem z falownikiem, układu sterowania przepływem mleka wraz z separatorem, układu zasilania ciśnieniem powietrza z bezolejową sprężarką SF4FF, systemu zarządzania stadem Delpro oraz komputera wraz z urządzeniami teletechnicznymi i stabilizującymi prąd. System zapewnia monitorowanie parametrów pracy robota udojowego podczas symulowanego doju oraz umożliwia analizę rzeczywistych danych uzyskanych podczas pozyskiwania mleka w gospodarstwach rolnych. Jednostka udojowa wyposażona jest w automatyczny system zadawania paszy treściwej i dozowania dodatków mineralnych. Stanowisko jest wykorzystywane w procesie dydaktycznym studentów SGGW i w badaniach.
System zadawania pasz dla zwierząt
Stanowisko jest wyposażone w automatyczną stację żywienia krów, szynowy wózek paszowy oraz instalację do karmienia drobiu i pojenia zwierząt. Stacja paszowa jest sterowana za pomocą komputera zaopatrzonego w program żywieniowy. Oprogramowanie ALPRO Windows umożliwia zmianę parametrów pracy urządzenia i rejestrację danych. Wózek paszowy posiada dwa dozowniki ślimakowe i jest sterowany komputerem pokładowym. Stacja żywieniowa oraz wózek paszowy są wykorzystywane do badania dokładności dozowania różnych pasz treściwych i dodatków mineralnych. W pomieszczeniu znajduje się linia karmienia drobiu wyposażona w trzy rodzaje karmideł, które są napełniane automatycznie przenośnikiem spiralnym z motoreduktorem oraz instalacja wodna zaopatrzona w hydrofor, regulator ciśnienia, układ pomiarowy przepływu wody oraz poidła dla bydła, trzody chlewnej i drobiu. Instalacja pozwala na badanie wydajności poideł dla zwierząt. Wszystkie urządzenia i instalacje umieszczone w laboratorium są wykorzystywane w badaniach i zajęciach dydaktycznych ze studentami.